Montaż akumulatora

Akumulator samochodowy to część odpowiedzialna za gromadzenie energii. Nierzadko zdarza się, że w trakcie trwania zimy, kiedy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza, konieczne jest odłączenie i ponowne podłączenie akumulatora. Zadanie to z pozoru wydaje się prostą czynnością, aczkolwiek okazuje się, że brak znajomości kilku podstawowych zasad, może skutkować trwałym uszkodzeniem tego elementu, a nawet wystąpieniem poważnych konsekwencji zdrowotnych u osoby odpinającej i podłączającej akumulator.

Montaż akumulatora – Sprawdź, jak zrobić to poprawnie

Choć wydawać by się mogło, iż absolutnie każdy kierowca powinien być świadomy tego, jak poprawnie wykonać tę czynność, to jednak w praktyce poziom świadomości wśród nich jest niebywale niski. Wciąż szerokie grono kierowców nie zdaje sobie sprawy z ważności kilku prostych zasad, które są w stanie uchronić przed wystąpieniem poważnych komplikacji. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo powinien wyglądać montaż akumulatora. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie uniknąć kłopotów w przyszłości. 

Odłączanie akumulatora – zasady krok po kroku

Odłączanie akumulatora wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym. Należy przede wszystkim pamiętać o kolejności wykonywania poszczególnych działań, aby nie doprowadzić do trwałego uszkodzenia tejże części. Aby prawidłowo odłączyć akumulator w pierwszej kolejności należy: 

  • wyłączyć silnik samochodu, 
  • odczekać do jego wystudzenia, co pozwoli wyeliminować ryzyko wystąpienia poparzeń, 
  • wyłączyć inne elementy, które korzystają z energii akumulatora, tj. światła, żarówki, drobne urządzenia. 

Przystępując do odłączenia akumulatora należy koniecznie pamiętać, aby w pierwszej kolejności odpiąć minus, a dopiero później plus. Jest to niezwykle ważna zasada. W przeciwnym razie nawet chwila nieuwagi mogłaby skutkować wykrzesaniem się iskier, które mogłyby doprowadzić do eksplozji akumulatora, a czasem nawet do wystąpienia poparzeń u osoby wymieniającej. Zapamiętaj więc bezwzględnie, iż odłączając akumulator najpierw musisz sięgnąć po minus, a dopiero potem po plus. 

Zasady montażu akumulatora krok po kroku

Montaż akumulatora również wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, która pozwoli uchronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Zanim podłączysz akumulator powinieneś: 

  • oczyścić klemy i podstawę mocowania akumulatora (pozostawiony brud na stykach może doprowadzić do obniżenia wydajności akumulatora, który będzie charakteryzował się niższym napięciem), 
  • dokładnie wyczyścić szczotką lub papierem ściernym (delikatnie) klemy , sprawdzić śrubę mocującą akumulator, jeśli jest skorodowana warto ją wymienić! Jeśli tego nie zrobimy i śruba się urwie, czeka nas dodatkowa robota.

Kiedy wszystkie powyższe elementy zostały już starannie wyczyszczone i wysuszone, można rozpocząć właściwy montaż akumulatora. W tym przypadku zasada jest odwrotna niż w przypadku odłączania tej części. W pierwszej kolejności należy bowiem podpiąć plus, a dopiero później minus. Konsekwencje niezastosowania się do tej jakże istotnej zasady, będą bardzo podobne do tych, które mogą wystąpić przy niewłaściwym odłączaniu. Zapamiętaj więc bezwzględnie, iż montaż akumulatora musisz rozpocząć od podłączenia plusa, a dopiero później minusa.  

4,8/5 - (5 votes)

Zobacz także