Jak ładować akumulatory AGM oraz żelowe?

W przypadku obydwu rodzajów baterii wymagane jest odpowiednie dopasowanie warunków ładowania. Producent rekomenduje wykorzystywanie kontrolerów ładowania, które gwarantują poprawny prąd i napięcie ładowania, dopasowane do wymagań przedstawionych przez producenta. Ładowarka automatyczna dedykowana do obsługi akumulatorów AGM i GEL jest w stanie porównywać zmiany temperatury w ładowanej baterii oraz optymalizować te zmiany prądowo i napięciowo.

Jak ładować akumulatory AGM oraz żelowe?

Ładowarka CTEK MXS 5.0 Polar

Ładowarka CTEK MXS 5.0 Polar

W przypadku przeładowania akumulatora AGM może dojść do zmniejszenia jego pojemność. Akumulatory żelowe potrzebują innego prądu ładowania niż baterie ołowiowe, konieczne jest ładowania metodą stałonapięciową.

Warto pamiętać o tym, ze nie można pozostawiać rozładowanych akumulatorów, ponieważ powoduje to skrócenia czasu ich użytkowania i zmniejszenie pojemności, wymagane jest szybkie ładowanie konserwujące.

Akumulatory typu AGM produkowane są do samochodów z systemem Start-Stop standardowym, a także wyposażonym dodatkowo w system rekuperacji energii. Technologia AGM zapewnia trzykrotnie dłuższą żywotność w porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami, idealną do zaawansowanych systemów, w których akumulator wymaga szybkiego doładowania za pomocą regeneracyjnej energii hamowania.

Możesz sprawdzić ofertę akumulatorów AGM a także sprzętu do ich ładowania na stronie https://sklep.akustrefa.pl/ladowarka-do-akumulatorow-c-20.html

Stosowane są w systemach zasilania awaryjnego, telekomunikacji, systemie zasilania awaryjnego elektrowni i stacji elektroenergetycznych, systemie alarmowym, systemach bezpieczeństwa i przeciwpożarowych, kasach fiskalnych, systemie oświetlenia awaryjnego, urządzeniach autonomicznych (sprzęt do załadunku, wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych).

Przykłady akumulatorów AGM różnych producentów:

  • Centra CK700
  • Varta E39
  • Bosch A08

Przykłady ładowarek do akumulatorów AGM różnych producentów:

  • CTEK MXS 5.0
  • NOCO 5
  • DECA FL1113D
4,2/5 - (6 votes)

Zobacz także