W przypadku obydwu rodzajów baterii wymagane jest odpowiednie dopasowanie warunków ładowania. Producent rekomenduje wykorzystywanie kontrolerów ładowania, które gwarantują poprawny prąd i napięcie ładowania, dopasowane do wymagań przedstawionych przez producenta. Ładowarka automatyczna dedykowana do obsługi akumulatorów AGM i GEL jest w stanie porównywać zmiany temperatury w ładowanej baterii oraz optymalizować te zmiany prądowo i napięciowo.
Jak ładować akumulatory AGM oraz żelowe?

Ładowarka CTEK MXS 5.0 Polar
W przypadku przeładowania akumulatora AGM może dojść do zmniejszenia jego pojemność. Akumulatory żelowe potrzebują innego prądu ładowania niż baterie ołowiowe, konieczne jest ładowania metodą stałonapięciową.
Warto pamiętać o tym, ze nie można pozostawiać rozładowanych akumulatorów, ponieważ powoduje to skrócenia czasu ich użytkowania i zmniejszenie pojemności, wymagane jest szybkie ładowanie konserwujące.
Akumulatory typu AGM produkowane są do samochodów z systemem Start-Stop standardowym, a także wyposażonym dodatkowo w system rekuperacji energii. Technologia AGM zapewnia trzykrotnie dłuższą żywotność w porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami, idealną do zaawansowanych systemów, w których akumulator wymaga szybkiego doładowania za pomocą regeneracyjnej energii hamowania.
Możesz sprawdzić ofertę akumulatorów AGM a także sprzętu do ich ładowania na stronie https://sklep.akustrefa.pl/ladowarka-do-akumulatorow-c-20.html
Stosowane są w systemach zasilania awaryjnego, telekomunikacji, systemie zasilania awaryjnego elektrowni i stacji elektroenergetycznych, systemie alarmowym, systemach bezpieczeństwa i przeciwpożarowych, kasach fiskalnych, systemie oświetlenia awaryjnego, urządzeniach autonomicznych (sprzęt do załadunku, wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych).
Przykłady akumulatorów AGM różnych producentów:
- Centra CK700
- Varta E39
- Bosch A08
Przykłady ładowarek do akumulatorów AGM różnych producentów:
- CTEK MXS 5.0
- NOCO 5
- DECA FL1113D